castro-raul-lid192.jpgJediný známý případ, kdy kubánský vůdce Fidel Castro hrál golf, je z roku 1961 a Castro při něm symbolicky dělal dlouhý nos na Spojené státy. Ale teď, když Fidel předal moc svému bratrovi Raúlovi, odsouvá Kuba ideologické námitky a otvírá náruč golfu, jenž druhdy dostal nálepku nejkapitalističtějšího ze všech sportů, píše agentura Reuters.

Investoři z Kanady a Evropy navrhli postavit uzavřená střediska, která by za branami skrývala luxusní hotely, vily a bungalovy obklopující osmnácti a šestatřicetijamková hřiště v blízkosti plážových středisek tohoto karibského ostrova.

Některé z projektů, včetně jednoho, jehož autorem je firma špičkového britského architekta Normana Fostera, existovaly na kreslícím prkně celé roky. Jejich tvůrci nyní doufají, že nový kubánský prezident Raúl Castro dá zelenou pro znovuzrození golfu na ostrově.

"Staromódní námitky vůči golfu stojící na ideologickém základě padly," říká Mark Entwistle, bývalý kanadský velvyslanec v Havaně, který nyní působí jako poradce pro zahraniční společnosti, jež chtějí na Kubě podnikat. "Golf je považován za důležitý pro rozvoj náročnějšího a opakovaného turismu přesahujícího slunce a pláže," dodává.

Čtěte více

Zesměšnit USA

Od února, kdy převzal moc od svého bratra a stal se tak novým vůdcem Kuby, začal Raúl Castro postupně rušit na ostrově různá omezení jako například zákaz pro Kubánce bydlet v hotelích, vyhrazených jen zahraničním turistům. A Raúl také nesdílí proslulý odpor svého bratra vůči "buržoaznímu" golfu.

Podle Entwistlea nyní existuje nejméně deset projektů na výstavbu golfových turistických středisek v různé fázi schvalování.

Jediný doložený případ, kdy se Fidel Castro chopil golfové hole, spadá do začátku šedesátých let - dva roky poté, co v revoluci svrhnul režim diktátora Fulgencia Batisty. Ve snaze zesměšnit USA nakráčel Fidel na golfové hřiště spolu se svým kolegou-revolucionářem Ernestem "Che" Guevarou v maskáčích a vojenských botách.

Jejich oblečení jako by předznamenalo osud golfového hřiště Colinas de Villareal, kde spolu hráli. Brzy se změnilo ve vojenský tábor. Revoluční vláda převzala také elitní Country Club v Havaně, jehož travnatá odpaliště se stala hřištěm kubánské umělecké školy.

V současnosti má kubánské hlavní město jen jedno devítijamkové golfové hřiště, kdysi Brity vlastněný Rovers Athletic Club, kde hrají zahraniční obchodníci a diplomaté. Skoro každý den si sem chodil zahrát i argentinský fotbalista Diego Maradona, když na Kubě podstupoval léčbu kokainové závislosti.

Nároky turistického průmyslu

Jediné nové golfové hřiště od kubánské revoluce bylo otevřeno v roce 1998 v proslulém turistickém středisku Varadero poté, co se země otevřela zahraničním investicím a turistice po rozpadu bývalého Sovětského svazu. Osmnáctijamkový Varadero Golf Club leží na pozemcích pobřežního panství Xanadu, které si tu nechal postavit americký milionář Irénée du Pont.

Nový zájem Kuby o golf je reakcí na stagnaci turistického ruchu, který dosahuje ročně objemu dvou miliard dolarů, ale v posledních dvou letech zažil pokles návštěvníků. Ostrov nemá jinou možnost než vybudovat nová golfová hřiště, pokud chce konkurovat dalším karibským turistickým oblastem v Mexiku, Jamajce či Dominikánské republice.

"Pokud máte turistický průmysl, musíte turistům nabídnout, co chtějí. A oni chtějí golfová hřiště, stejně jako chtějí pláže, bazény a zábavu," tvrdí právník z Miami Antonio Zamora, odborník na kubánské nemovitosti.

Žádný developer však nepostaví golfové hřiště, pokud k němu nebude mít nemovitosti. A to znamená překážku pro projekty zahraničních podnikatelů, kteří potřebují získat smlouvu o pronájmu na padesát nebo pětasedmdesát let, než se k projektu zaváží.

Kuba neumožňuje cizincům vlastnit majetek a neočekává se, že by se to v blízké budoucnosti změnilo. V současnosti alespoň kubánská vláda jedná o tom, zda povolit dlouhodobé pronájmy, říká Zamora.