Zmrzlina všem, soudruzi! Doteď si na ní po nedělním obědě pochutnávali buržoazní Bacardiové, zatímco my si mohli leda tak otírat zpocená čela. Ale teď jim ten jejich palác znárodníme. Naše revoluce připravila polízanici všem. Helados para todos, companeros! A soudruh Girona nám na to postaví novou cukrárnu.

Kubánská revoluce má skutečně v Havaně sladkou tečku. Fidel Castro převzal v roce 1959 vládu nad ostrovem a architekt Mario Girona, oddaný stoupenec revoluce a socialismu, za pouhý týden nakreslil plány na velkolepý zmrzlinový chrám.

Kruhová cukrárna Coppelia vypadá, jako by byla vytesaná z velkých ledových kvádrů, ale ve skutečnosti je, tak jako většina kubánských porevolučních staveb, ze železobetonu. V zeleném parku nedaleko centra Havany dostala revoluce v roce 1960 na oslavu dort. Je poctivé přiznat, že Girona odvedl dobrou práci a zužitkoval vše, co železobeton nabízí.

Pavilon Havana

Střechu kruhového pavilonu nesou žebra, která se na všechny strany rozbíhají jako krabí nohy daleko do parku. Ve středu cukrárny je pod bělostnou klenbou spirálové schodiště volně stoupající prostorem. S karibským temperamentem pak dobře ladí barevné skleněné panely a na vnějším plášti modrým nátěrem zvýrazněné hrany a římsy betonové konstrukce.

Pavilon Havana

Čeští soudruzi demonstrovali své sepětí s kubánskými soudruhy vzápětí. Ve stejné době, kdy Mario Girona nakreslil plány Coppelie a mladé kubánské architekty učil, jak z železobetonu stavět futuristicky elegantní novou Kubu, v Praze se na rýsovacím prkně Miloslava Hudce rodily výkresy sídliště Hloubětín. Kromě bytů pro téměř pět a půl tisíce lidí tu byl u tramvajové zastávky postaven pavilon Havana, nákupní centrum s kruhovou restaurací, které věrně kopíruje karibskou náladu šedesátých let.

Základ rotundy tvoří štíhlá svislá železobetonová žebra, mezi kterými jsou velká okna. K restauraci je připojen opět betonový kvádr patrového nákupního centra, jehož čelní stěnu zdobí štíhlé válcové sloupy, v dobovém fontu písma vyvedený nápis "pavilon Havana" a za ním malá střešní nástavba se stříškou v podobě mořské vlny. Beton je barevný přesně tak, jako podobné stavby, kterých je až do dnešních dnů plná Kuba. Pevné pilíře revoluce v jásavých barvách. Taková byla šedesátá léta.

Pavilon Havana

Exkurze za kubánskou architekturou z éry brutalismu, což je pojmenování, které nijak nesouvisí s chováním Fidela Castra a Che Guevary, trvá letadlem osm hodin. Metrem z náměstí Republiky to je do hloubětínské Havany pouhá čtvrthodinka.

 

Jak se tam dostat

Pavilon Havana

Pavilon Havana

Pavilon najdete na Poděbradské ulici v Hloubětíně. Staví tu metro, vystupte na stanici Hloubětín. Využít můžete i tramvajové spoje číslo 3 a 19.