"Když byla hlavní výhrou motorka, startovala tu opravdu spousta zvučných jmen," říká místní lyžař, zatímco se rozcvičuje před závodem. Jen slavná Isolde Kostnerová, držitelka tří olympijských medailí, tu mezi lety 1998 a 2003 vyhrála šestkrát za sebou.

Startuje se v neděli v 8.30 na vrcholu Seceda ve výšce 2518 metrů nad mořem, cíl je o 1033 výškových metrů níže na Plan da Tieja. Mezi 633 závodníky jsou nejen domácí Italové, ale také Rakušané, Němci, Poláci nebo Češi. Špičkoví lyžaři, trenéři, instruktoři i obyčejní nadšenci. Vše v kulise neuvěřitelně krásných Dolomit.

Hlavně dýchej

Před startem začínám být nervózní. "Hlavně hodně dýchej, jinak to budeš mít těžké," radí mi šedesátnice Iva Nováková z Jihlavy, která jede závod už pošesté. "Čokoládu jsi jedl?" ptá se a švihá nohou sem tam. Vzpomenu si na kafe a koláče k snídani a začínám mít pocit, že to nemůžu sjet.

Gardenissima ve Val Gardeně

Začínám opatrně. Když už jsem se sem trmácel, přece nespadnu chvíli po startu. Chci dojet. První branky jsou hodně točivé a trať tak ledová, aby zvládla v solidní kondici tolik závodníků. Branky proto radši míjím v uctivé vzdálenosti. Svaly na nohou začnou tuhnout už po nějaké sedmé zatáčce, naštěstí se to pak nehorší a ve stejném stavu zůstanou až do konce. V půlce mě předjedou dva borci, kteří vyráželi půl minuty za mnou, pak už nikdo.

V době, kdy český reprezentant Ondřej Bank rozdává v cíli první rozhovory, mi ještě chvíli na trati těžknou nohy a mrzne výraz ve tváři. Vlastně pěknou chvíli, víc než dvě minuty.

Bank byl loni nejrychlejší

"Byla to sranda, ale bylo to hustý," přiznal Bank po závodě. Dosáhl času 3:37,70. Nikdo ten den nebyl rychlejší. "Po minutě jsem nemohl a zbytek dojel v kómatu," dodal náš v současnosti nejlepší lyžař a večer si došel pro šek pro vítěze na 5000 eur.

Posledních pár branek, teď hlavně nespadnout, to by byl pech. Bank ukusuje energetickou tyčinku, trenér mu pomáhá s lyžemi a odchází k autu. V tu chvíli protnete cíl. Zčásti proto, že jste to tak viděli v televizi, zčásti z vysílení padnete k zemi. Dojet zřejmě nejdelší obří slalom na světě se vám nepodaří každý den. A i když to může být s časem 5:54 až na 436. místě, jste šťastni.

Ondřej Bank v cíli

JAK LETOS

Gardenissima se letos koná 3. dubna, přihlášky na závod už jsou ale uzavřeny. Účast kromě Ondřeje Banka potvrdil i legendární Marc Girardelli.