Ať přijedete do Norimberka za jakýmkoli účelem, byl by hřích vynechat procházku starým městem - kvalitou i množstvím památek předčí většinu německých měst. Nic na tom nemění ani fakt, že tolik diskutované letecké útoky Spojenců obrátily na konci 2. světové války většinu norimberského centra v ruiny a že to, co dnes uvidíte, je výsledkem rekonstrukcí.

Výprava po českých stopách v Norimberku vede v první řadě do mariánského chrámu Frauenkirche, který stojí na východní straně hlavního náměstí Hauptmarkt. Gotická architektura, charakteristická typickým stupňovitým štítem, vznikla v 50. letech 14. století na popud Karla IV.; předcházely tomu ovšem události, které na někdy zbožňovaného panovníka nevrhají právě dobré světlo.

Pohled_na_m_sto_295x195.jpgV místech dnešního náměstí a kostela totiž původně bývalo židovské ghetto, s jehož zničením Karel IV. výslovně souhlasil (dokladem je tržní listina "Markturkunde") a výsledkem byl pogrom, během nějž přišly o život stovky Židů. Tam, kde je dnes kostel, stávala synagoga, na níž upomíná bronzová židovská hvězda v podlaze chrámu.

Přijďte ke Frauenkirche v poledne, kdy se dává do pohybu orloj. To se na štítu kostela objeví sedm kurfiřtů klanících se císaři - tím se připomíná Zlatá bula Karla IV. z roku 1356, která stanovila, že každý nově zvolený panovník musí pořádat svůj první říšský sněm v Norimberku.

Z náměstí Hauptmarkt vede cesta nahoru do mohutného areálu hradu, odkud je nejlepší výhled na město. Cestou zpátky si projděte malebný labyrint úzkých uliček, průchodů a lávek při řece Pegnitz, jemuž se říká "Norimberské Benátky".

Velkolepější než Řím...

Takový měl být areál říšských stranických sjezdů v Luitpoldhainu na jihu Norimberka. Monstrózní komplex začali nacisté budovat záhy poté, co v Německu uchvátili moc. Ze zamýšleného obřího komplexu, který se měl rozkládat na ploše ne menší než 11 km2, sice vznikla jen část, ale i to, co se dochovalo dodnes, vzbuzuje úžas - a děs.

Norimberk hrál v úvahách nacistických špiček důležitou roli již od vzniku NSDAP: strana tu měla tradičně vysokou podporu, Norimberk se navíc nacistům hodil také jako místo, které hrálo důležitou roli ve starých německých dějinách a bylo spojené s germánskými legendami.

První "sraz" nacistické strany se tu konal již v roce 1927, ale na monumentalitě nabyla tato masová politická představení až od roku 1933. Pro sjezdy bylo samozřejmě třeba vybudovat odpovídající zázemí a NSDAP na něm nehodlala šetřit. I když v současnosti můžete navštívit jen nedokončenou budovu Kongresové haly a chátrající prostor hlavního shromaždiště Luitpoldarena, prostor dodnes vyráží dech svým obludným velikáštvím.

Nedokončená Kongresová hala

Po vypuknutí 2. světové války se přirozeně tempo stavebních prací zpomalilo a po válce byly některé dokončené části komplexu strženy z obavy, aby se nestaly ikonou neonacistů. Později však převládl jiný názor a od roku 2001 je v nedokončené Kongresové hale umístěno Dokumentační centrum areálu říšských stranických sjezdů.

Zde se dozvíte, jak měl celý komplex po dokončení vypadat, a lze tu také zhlédnout fragmenty z filmů geniální režisérky Leni Rie­fenstahlové, jejíž propagandistické snímky přiblížily atmosféru nacistických sjezdů.

Není párek jako párek

Norimbersk__klob_sky_295x195.jpgCo je těžší než 25 gramů a delší než 9 centimetrů, to do Norimberka nepatří. Za těmito mírami nehledejte žádné pikantní souvislosti: řeč je o norimberských párečcích. Jsou menší a tenčí než konkurenční francké párky, ale v Norimberku vám samozřejmě budou tvrdit, že právě ty jejich párečky jsou jediné správné a původní. Tomuto tvrzení nahrává předlouhá tradice i fakt, že uzenina požívá ochrany EU jako regionální specialita.

Správné norimberské párečky se vaří ve víně, jako koření se používají majoránka a kmín a za přílohu slouží zelí nebo bramborový salát. A tam, kde se tradice dodržují do puntíku, vám párečky donesou na cínovém talířku ve tvaru zvonu. Až je budete v některé z "wurstáren" pojídat, určitě v tom nebudete sami: norimberských párečků se každoročně vyrobí neuvěřitelných 1,3 miliardy kusů.

Jak se tam dostat

Expresní autobus Deutsche Bahn vás dopraví z Prahy do Norimberka za 3 hodiny 40 min.

Kde se ubytovat
Hotel Maritim

Hotel Maritim (www.maritim.de) má pohodlné pokoje v cenách kolem 120 eur za dvoulůžkový pokoj. Najdete jej pár kroků od vlakového nádraží na obvodu starého města.

Kam na jídlo
Bratwurst Glöcklein

Originální norimberské párečky (na cínových ­talířcích!) podávají například v podniku Bratwurst Glöcklein v uličce Waffenhof vedle brány Frauentor. Od nádraží je to sem jen pět minut pěšky.

Užitečné internetové stránky

www.nuernberg.de Oficiální stránky města
www.bahn.de Web německých železnic (Deutsche Bahn)
www.museen.nuernberg.de Přehled norimberských muzeí
www.germany.travel Informace o dovolené v Německu