„Co kromě bomby a skafandru potřebuji?“ Na hloupou otázku dostane adept potápění v lomu v Jesenném na severu Čech přesnou odpověď: „Skafandr si nekoupíte, v tom se létá do vesmíru,“ směje se Zdislav Zítek. „A bomby pokládají teroristé. My říkáme potápěčský oblek a potápěčská láhev.“

Zdislav Zítek je normální mladý muž, který má celkem běžného koníčka – potápění. Věnuje se mu už dlouho, dokonce i jako instruktor. Aby se měli on, jeho přátelé a účastníci potápěčských kurzů kde potápět, koupil se svým kolegou Zdeňkem Millerem zatopený lom v malé obci Jesenný nedaleko severočeských Semil.

Po zatopení se lom stal potápěčským rájem

Pořídit si lom, to není úplně běžný nápad. „Ani pro mou ženu to nebylo moc běžné, když jsme se k tomu rozhodli,“ uznává po letech Zdislav Zítek fakt, že jezdit o víkendech místo na chalupu do lomu je trochu nestandardní. Jakkoli však začátky nebyly jednoduché, dnes se může pochlubit širokou základnou potápěčů a milovníků podvodního života, kteří do Jesenného míří z celého Česka.
Láká je sem zatopený vápencový lom ve tvaru srdce a o rozloze přibližně 130 x 90 metrů. V jeho vodách, hlubokých maximálně 13,5 metru, je toho k vidění poměrně dost. Raci, škeble, okouni, perlíni, kapři, líni, cejni, sumci nebo štiky.

„Poměrně slušný sortiment,“ pochvaluje si Zdislav Zítek a zapomene dodat, že ryby tam samozřejmě museli z vlastních zdrojů nasadit. „Čím déle se tam potápíme, tím méně se ryby lidí bojí. Štiku si můžete skoro pohladit, ta se na vás přijede podívat. Sumec vás nechá dívat se z očí do očí, i když má taková očka jako korálky. Kapři jsou bojácnější, ale i oni už připlují, zvlášť když se potopíme s krmením. Setkání se skoro třicetikilovým kaprem, který má přes metr délky, to už je pěkný zážitek,“ říká potápěč Zítek, v civilu majitel truhlářské firmy.

Štiku si tu pod vodou skoro pohladíte

Rybáře sem pochopitelně nepouštějí. Občas se ale stane, že jim někdo rybí kamarády upytlačí. „Měli jsme tam vysazeno asi šedesát velikánských pstruhů a jednoho dne jsem při potápění našel jenom jejich hlavy,“ smutně vzpomíná Zdislav Zítek.

Podvodní jeskyně

Pod hladinou malého lomu se ale skrývají i další poklady. Milovníky vrakového potápění tu čekají památky po těžbě – například rozvodná skříň či ocelový sloup, původně nosič pásového dopravníku. Na dně leží i skutečný vrak dodávky. „Tenhle vrak jsme si sem dodali,“ směje se pan Zítek. „Dodávku jsme koupili, vyčistili, demontovali jsme všechno, z čeho by mohly unikat nějaké kapaliny. A náš vodník Honza ji pak zaparkoval v hloubce pět metrů.“

V lomu objevíte i nosič pásového dopravníku nebo vrak dodávky

Protože lom leží v krasové oblasti Bozkovských jeskyň, potápěči mohou navštívit i malou jeskyňku. „Ta ale není uměle vyrobená,“ zdůrazňuje Zdislav Zítek. Jeskyně vede hluboko do skály, vstup se nachází šest metrů pod hladinou.

Lom je pro své majitele, pány Zítka a Millera, vášní na celý život. I když se oba rádi podívají do světových moří a potápěčské lokality v Česku mají také v malíku, jako ryby ve vodě se cítí v té své vodě.

„Na rozdíl od moře, kde to praská, chrastí a šumí, neuslyšíte pod hladinou českých vod kromě vlastního dechu nic. Je to nádherné ticho světa, který je jiný,“ zasní se Zdislav Zítek každou chvíli. Jinak je ovšem díky potápěčské základně v obci Jesenný poměrně rušno. Nejen místní si pochvalují dnes už tradiční dětské dny v lomu, plné soutěží a srandiček, které spojuje voda. Spříznění potápěči si sem každoročně rádi zajedou zahrát fotbálek. Podmínkou je prý dostatečně silný led. Led!?

Fotbal pod ledem se hraje vzhůru nohama

„Je to fotbal samozřejmě podvodní,“ vysvětluje pan Zítek. „Na ledě stojí roztleskávačky a góly jen lítají.“ Je to vlastně logické, jen trochu na hlavu postavené. Doslova. Potápěči „bruslí“ po ledě z té druhé strany, takže hlavou dolů. Diváci vidí právě jen ty góly, to když z jedné ze dvou děr v ledu, které suplují branky, vyletí mičuda.

Pro přehrávání video souborů potřebujete mít zapnutý JavaScript a nainstalovaný Flash Player.

...

Celou reportáž z lomu Jesenný, včetně tipů na ubytování, restauraci nebo výletů do okolí, si přečtěte v IN magazínu Hospodářských novin, který vychází ve středu 29. září.