Historie vyjednávání

květen 1948

Jednostranné vyhlášení státu Izrael. Britská vojska opouští Palestinu a začínají potyčky s okolními arabskými státy.

1979

Egyptský prezident Anvár Sádát, izraelský premiér Menachem Begin a americký prezident Jimmy Carter podepisují první mírovou dohodu mezi Izraelem a arabským státem.

1982

Izrael vrací Egyptu Sinajský poloostrov.

1993

Dohody z Osla: izraelský premiér Jicchak Rabin a šéf Palestinské fronty osvobození Jásir Arafat dojednávají vznik částečné Palestinské autonomie.

2005

Izraelský premiér Ariel Šaron a palestinský prezident Mahmúd Abbás vyhlašují příměří a Izrael stahuje své vojáky a osadníky z pásma Gazy.

2007

Konference pořádaná americkým prezidentem Geogrem W. Bushem obnovuje mírové rozhovory s cílem vytvořit samostatný palestinský stát.

2009

Americký prezident Obama přivádí zástupce Izraele a Palestinské autonomie k jednomu stolu, mírová jednání se ale nedaří odblokovat kvůli vážným neshodám.

20. srpen 2010

Izraelci i Palestinci přijímají pozvání Spojených států k obnovení mírových rozhovorů. Ty mají začít dnes.

Může Izraelec a Palestinec žít vedle sebe v míru? Problém, který se dnes řeší ve Wasghintonu, testoval nyní osmatřicetiletý Sulajmán Chátib na zdánlivě nejneutrálnějším území - v Antarktidě.

"Měli jsme společně vylézt na jednu horu," vzpomíná bývalý bojovník hnutí Fatáh.

Experiment financovaný německým sponzorem prý skončil relativním úspěchem.

"Nepobili jsme se," popisuje Chátib v kavárně v Ramalláhu výlet čtyř Palestinců a čtyř Izraelců, který před pár lety se zájmem sledoval i tibetský dalajlama.

Při usmiřování dvou zemí to ale bude mít Barack Obama těžší.

Zeď pro vaši bezpečnost

Z Ramalláhu do Jeruzaléma je to pár kilometrů, většina jejich obyvatel se však nikdy v životě neviděla. "Povolení cestovat mimo Západní břeh má jen velmi málo lidí," popisuje Chátib.

Na rozdíl od minulých let už navíc oba sousedy dělí i vysoká zeď. V labyrintu kontrol, mříží a betonu, který v palestinském Betlémě zasahuje přímo na území města, trvá i cizinci nejméně půl hodiny, chce-li se dostat z jedné strany bariéry na druhou.

"Je to pro vaši bezpečnost," vysvětlují udiveným návštěvníkům službu konající vojáci.

"Jdi do Gazy"

Palestinci dávají svůj názor najevo nejrůznějšími způsoby - v Betlémě zřídili přímo u zdi provizorní kavárny, a beton použili jako prostor k nelichotivým prohlášením na adresu Izraele.

Otrávenost a rezignace vládnou i na druhé straně zdi.

"Jdi do Gazy," znamená dnes v hebrejštině totéž, jako poslání člověka k čertu. Ve volbách dali Izraelci hlas pravici, která vůči Palestině zastává politiku tvrdé ruky.

Poučený vězeň

Část Palestinců a Izraelců se pokouší dát politikům lepší příklad.

"Četl jsem ve vězení knihy Mandely, učil se hebrejsky, až jsem došel k závěru, že ozbrojený boj nikam nevede," popisuje Chátib.

Spolu s izraelskými vojáky, kteří na něj dříve stříleli gumové projektily, se sdružili v organizaci "Bojovníci za mír" - a jezdí po světě, aby propagovali usmíření.

Nepojmenovaná hora

Obama je ale v těžké pozici. Izraelská pravice hrozí stavět další osady a radikální Hamás mírové rozhovory vůbec neuznává.

"Na žádné ze stran není vůle k jednotě," konstatuje Chátib.

O obtížnosti dohody se nakonec přesvědčila i antarktická expedice. Její účastníci zdolali horu, ale neshodli se, jak ji pojmenovat. Měsíční soužití poznamenaly i marné spory o to, komu patří Jeruzalém.