Banát je oblast na jihu Rumunska, kam v roce 1823 přišlo mnoho českých rodin, nejvíce jich bylo z Plzeňska. Vylákal je sem jistý podnikatel se dřevem, přistěhovalci měli v kraji těžit dřevo. V oblasti byla založena první česká vesnice Svatá Alžběta (Elisabethfeld), ta ale kvůli nedostatku vody zanikla. Jako druhá vznikla vesnice Svaté Heleny. Podnikatel Magyarly však své sliby nesplnil a čeští osadníci v nouzi požádali o přijetí do svazku vojenských pohraničníků.

Banat_kostel.jpgDruhou vlnu českých kolonistů o několik let později organizovaly vojenské úřady, které si tímto způsobem zajišťovaly pohraničníky do neobydleného území. V této době byly založeny další české vesnice: Bígr, Eibenthal, Rovensko, Šumice a největší česká vesnice Gerník. Ještě v roce 1991 v nich žilo 10.000 Čechů. Jihorumunská banátská oblast je jedna z nejzaostalejších v zemi. Je hornatá bez infrastruktury, možnost zaměstnání téměř nulová. Zemědělství zajišťuje pouze obživu rodin, nikoliv zisk. Jediným východiskem pro české krajany je cestovní ruch a agroturistika.

Turistů přibývá

V Banátu zaznamenali za posledních pět let čtyřnásobný nárůst českých turistů, zejména z Plzeňského kraje. Turistický ruch je v šesti ryze českých vesničkách s 2000 obyvateli jediným efektivním příjmem. Špatná infrastruktura nevadí, zaostalost je romantická a navíc krajanům přináší peníze ihned, řekl novinářům Ivo Dokoupil ze společnosti Člověk v tísni, která šestým rokem pomáhá vesnicím s rozvojem turistiky. "Na Svatou Helenu, kde žije 380 lidí, loni přijelo 4000 turistů, což je čtyřnásobný růst," řekl Dokoupil.

Krásná příroda, tradice přetrvávají

Banat_udoli_Dunaj.jpgNádherně členitý karpatský masiv rozkládající se nad Dunajem nabízí ideální podmínky pro pěší turistiku i pro cykloturistiku. Podnebí je v Banátu teplejší a sušší než u nás. České vesnice jsou propojeny značenými turistickými cestami, které vedou nejatraktivnějšími místy kraje, kolem jeskyní, vodních mlýnků a krasových kaňonů. Dunajská soutěska nabízí nejenom úchvatné výlety, ale i možnost rybolovu. Do dnešních dnů si obyvatelé v Banátu uchovali zvyky a tradice, které si přivezli z domova. Ve vesnicích se proto domluvíte čistou češtinou, hospodyňky vám nabídnou české koláče a řízky a večer spočinete v babičkovských duchnách. Během pobytu můžete hospodáři pomoci s prací na poli i ve stavení. Na trasách mezi vesnicemi nechybí turistické značky, připravené jsou rekreační okruhy včetně tras pro horská kola. Letos by místní chtěli zahájit jízdy na koni mezi vesnicemi na značených koňských stezkách.

Z Česka je pravidelné autobusové spojení

Banat_obyvatele.jpgZa noc s plnou penzí zaplatili loni turisté od 250 do 300 korun, letos 350 Kč. Svatá Helena, která je nejpřístupnější vsí a vstupní branou do Banátu, byla v ubytovávání první, loni se přidal Gerník. Jet za našimi krajany můžete vlakem, autobusem, nebo s cestovní kanceláří. Do oblasti jezdí od minulého roku z Česka v turistické sezoně pravidelná autobusová linka.

Turistika funguje v Banátu 13 let, i když zpočátku neorganizovaně. V současné době už mají i své webové stránky www.banat.cz, kde se zájemci dozví více informací.

Banát: mapa českých vesnic