Využití území Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava k turistice a rekreaci je orientováno především na prožitek z přírody. V rámci zoologického programu vzniknou letos na Šumavě tři speciální pozorovací místa, kde návštěvníci parku uvidí zvířata ve volné přírodě. Vyvýšené dřevěné sruby na Jeleních Vrších a u Srní v lokalitě Beranky a Velký Bor umožní sledování jelenů, srnců, ale i dalších druhů zvířat, která na Šumavě běžně žijí.

Sruby nebudou rušit krajinný ráz

2802_vylet_lesy.jpgPrvní pozorovací místo se otevře v letní sezoně, zbylá dvě do zimy. Jedna pozorovatelna bude vybudována v rámci společného projektu se sousedy z Bavorského lesa. Projektová dokumentace pro všechny tři stavby byla zpracována již loni, na první objekt u Jeleních Vrchů bylo koncem roku vydáno i stavební povolení. Jeho stavbu oddálily jen nepříznivé klimatické podmínky. Objekty srubového typu budou postaveny tak, aby vhodným způsobem zapadly do přírodního prostředí a nerušily krajinný ráz. Stavby budou celé dřevěné, střechy šindelové. Strávený čas při pozorování volně žijících zvířat zpříjemní částečné zateplení.

Objekty jsou dimenzovány na cca 35 osob, což umožní návštěvu i početnějším skupinám. "Běžný návštěvník parku nemá možnost pozorovat jeleny ve volné přírodě i z toho důvodu, že neví, jak se při tom chovat. Takto to bude například pro děti nebo školáky snadnější, samozřejmě s odborným vedením," uvedl referent zooprogramu Miloš Juha. Podobná centra, ale s trochu jiným charakterem, podle něj fungují v sousedním parku Bavorský les.

Zvířecí pozorovatelny nejsou jediným projektem, který by měl park více zatraktivnit pro turisty. V létě má začít stavba sovince u obce Borová Lada. V lesní školce Klášterec asi pět kilometrů od Vimperka se pak chystá stanice pro ohrožená a handicapovaná zvířata.