Amatérská jeskyně v Moravském krasu je unikátní nejdelší jeskynní systém v Česku s nedotčenou krápníkovou výzdobou. Pro veřejnost je tato jeskyně nepřístupná. Mohutné kovové uzamykatelné dveře chrání jeskyni před vstupem nepovolaných jedinců. Počátkem roku se nepodařilo ochranářům při jedné z běžných návštěv jeskyně dveře kvůli poruše zámku otevřít. Speologové se je pokusí odemknout zevnitř. Dostat se k nim musí spletitým podzemím, přitom budou muset překonat i podzemní říčku Punkvu.

Amatérská jeskyně

krapniky.jpgAmatérská jeskyně leží v Pustém žlebu v centru Moravského krasu. Na rozdíl od světově známých Punkevních jeskyní je tato jeskyně pro veřejnost uzavřena. Amatérská jeskyně je se svými 33 kilometry nejdelším jeskynním systémem v Česku. Není mimořádná jen svojí délkou, ale také nedotčenou kvalitní krápníkovou výzdobou. Před nenechavci její vstup chrání na základě rozhodnutí správy Chráněné krajinné oblasti Moravský kras mříže a dvoje dveře.

Hlavní mohutná kovová vrata se počátkem roku nepodařilo ochranářům při jedné z běžných návštěv jeskyně otevřít. Přivolali si na pomoc hasiče, ale ani ti neuspěli. Nezbývá proto nic jiného, než se ke dveřím dostat z druhé strany. K tomu bude nutné dostat se do Červíkových jeskyní, v nich se ponořit do říčky Punkvy a pod vodou zdolat v hloubce asi 20 metrů 320 metrů dlouhý zaplavený úsek. "Technicky to sice proveditelné je, ne ale za současného počasí," uvedl speleolog Tomáš Mokrý. Oteplení zvedlo hladinu podzemní vody, proud Punkvy je prudší a pod vodou je špatná viditelnost. Při ochlazení by se ale vše mělo rázem změnit."Pokud neuspějeme, bude nutné dveře zlikvidovat bruskami nebo výbušninou," dodal Mokrý. Vstupy některých jeskyní jsou uzavřeny nebo zazděny kvůli ochraně vzácných krápníků a zimujících netopýrů. Čas od času se sice podle ochranářů některé zámky poškodí nebo zaseknou, zatím ale nikdy nebyla situace vážná natolik, aby bylo nutné dveře otevírat zevnitř.

Moravský kras

Punkevni_jeskyne.jpgMoravský kras patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Nachází se zde více než 1100 jeskyní, z nichž pět jich je přístupných veřejnosti. Největší zájem je o Punkevní jeskyně. Svou oblibu si získaly díky tomu, že návštěvníkům umožňují dostat se na dno propasti Macocha a zároveň podniknout romantickou plavbu na lodičkách na podzemní říčce Punkvě. Další Kateřinská jeskyně je známá unikátními hůlkovými stalagmity a jeskyně Balcarka se může pochlubit bohatou barevnou krápníkovou výzdobou. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou tvořeny mohutnými chodbami a podzemními propastmi. Na konci října byl zahájen zkušební provoz v jeskyni Výpustek. V zimních měsících leden a únor jsou pro veřejnost otevřeny pouze Punkevní jeskyně, do ostatních budou moci lidé zavítat až v březnu.