90637_vikZah_solotvyno (Solotvyno)
Snímek: Archiv

Solná jezera v zakarpatské obci Solotvyno na západě Ukrajiny jsou již léta vyhledávaným místem odpočinku. Jsou prý zázračně léčivá. I pro české turisty, kteří do kraje romantického zbojníka Nikoly Šuhaje jezdí z nostalgie po ztraceném území, se toto místo stalo žádaným zpestřením programu.

Napůl ve vodě s odpadky
"Jen si sem vlezte. Neutopíte se, i kdybyste chtěla. Nemůžete se ani potopit," poučuje muž povalující se na nafukovací matraci čerstvou návštěvníci kalné lázně. Žena se po určitém váhání ponoří do slané vody, která ji překvapivě drží na hladině. V jezírku jsou jako v bazénu natěsnány desítky lidí. Nijak jim nevadí, že sem tam zavadí o prázdnou plastovou láhev či obal od konzervy.
Jezírka poblíž šachet, kde se prý už od 19. století těžila sůl, využívali desetiletí jen domácí. V posledních letech se ovšem ze slané vody v blízkosti zchátralých věží stal "zlatý důl". Místní podnikavci vyhloubili několik vodních nádrží a u nich postavili dřevěné chatky. Udusanou půdu označili za "pláže" a vybírají vstupné. S hygienou si zjevně nikdo velkou hlavu nedělal. Kanalizace žádná, odpadky se odhazují, kam se dá, jako toalety dřevěné boudy.

Bahno na vlastní riziko
Na dně jezera leží husté černé bahno, prý pomáhá na revma i další nemoci. Zájemce si ho ale musí vydloubnout nohou do vlastní nádoby a pak se namazat. Po pláží pobíhají desítky dočerna natřených naháčů. Přesně se však neví, jaké účinky hmota má a zda patlání na tělo spíš neškodí.
Živelná koupel přitahuje i cizince. "Už patnáct let se chystám k Mrtvému moři a pořád mi to nevychází. Mám lupenku a jezdím do Prahy na léčení. Tady se mi po dvou koupáních výrazně zlepšil stav kůže. Určitě to má nějaké účinky," řekl Pavel z Moravy. "Ubytování je primitivní, ale v přepočtu za 80 korun. Dveře jsme zavírali na visací zámek."
Strach z infekce nemá: "Voda je tak slaná, že se tam baktérie neudrží." Koupele v Solotvynu jsou na programu většiny zájezdů do Zakarpatska. Na prašném parkovišti zastavují autobusy Čechů, Němců i Rusů. Denně bydlí v provizorních kempech na 400 lidí.

90637_vikZah_solotvyno_m (Solotvyno_m)Léčba v dolech
Do Solotvyna se ovšem jezdí také za civilizovanou léčbou. Již v sovětských časech tam byla ve štolách solných dolů vybudována léčebna pro lidi s astmatem. Nachází se asi 300 m pod zemí. Zdi v nemocničních pokojích jsou pokryty bílými, třpytícími se krystalky solí. Jedinečný účinek má vzduch prosycený solí. Po absolvování léčebné kúry se pacienti údajně zbavují problémů na několik let. O tomto zařízení však místní obyvatelé mohou jenom snít. Za minulého režimu se tam léčili jen vybraní straníci, dnes mají přednost cizinci.
Sůl je v Solotvynu všude a vystupuje i na povrch. Odvážlivci se mohou spustit i do opuštěného dolu. Adrenalinovou, i když nelegální exkurzi místní podnikavci nabízejí za pár hřiven.

(čtk)

Informace
Ukrajinské městečko Solotvyno, ležící nedaleko hranice s Rumunskem u okresního města Tjačiv, zhruba 140 km jihovýchodně od Užhorodu. Ke vstupu na Ukrajinu nepotřebují čeští turisté víza.
Léčebné pobyty v oblastní alergické nemocnici (astma, alergie, dýchacích cest, průdušek atd), trvající 28 dní v solných dolech, přijdou dospělou osobu (vlastní doprava) na 19 680 Kč.
www.zojalickova.cz/solotvino.html